Hírek
A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány meghirdeti a Zöldövezet program újabb pályázati kiírását, amelyben közel 850.000 lejt biztosítanak környezetvédelmi projektekre
- A program kezdete óta a MOL Románia által nyújtott teljes finanszírozás meghaladta a 10 millió lejt
- A MOL Románia közel 850.000 lejes támogatást biztosít idén is környezetvédelmi projektek megvalósítására a Zöldövezet program új kiadásában
- A civil szervezetek 2025. február 27-ig küldhetik el pályázataikat környezetvédelmi projektekre
- A program mindkét komponensében, a Védett területek és a Permakultúra a városi övezetekben, projektenként legfeljebb 40.000 lej pályázható
Csíkszereda, 2025. január 30. – A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány 19. alkalommal hirdeti meg a Zöldövezet programot, amely a MOL Románia leghosszabb ideje futó társadalmi felelősségvállalási kezdeményezése. A program keretében a civil szervezeteket támogatják környezetvédelmi projektek megvalósításában. A program idei kiírásában a MOL Románia összesen 170.000 euró támogatást biztosít olyan projektekre, amelyek a program valamely komponensére összpontosítanak - a Védett területek és a Permakultúra a városi övezetekben programrészekre.
„A MOL idén ünnepli romániai jelenlétének 30. évfordulóját és ez idő alatt azt tapasztaltuk, hogy időre és kitartó támogatásra van szükség ahhoz, hogy a pozitív irányú átalakulások és változások konkrét hatásai érezhetők legyenek. Ennek egyik legjobb példája, hogy már közel 20 éve aktívan támogatjuk a Zöldövezet programot, amely a vállalat egyik első társadalmi felelősségvállalási programja az országban, és örömmel látjuk, hogy a környezetvédelmi kezdeményezések generációról generációra egyre változatosabbak és eredményesebbek. A természet jelentős hatással van a közösség jólétére, ezért továbbra is támogatni fogjuk azoknak az ötleteknek a megvalósítását, amelyek közelebb hozzák az embereket a természethez, és megtanítják őket annak tiszteletére és védelmére.” – mondta Mozga Gábor, a MOL Románia ügyvezető igazgatója.
A civil szervezetek 2025. február 27-ig küldhetik el pályázataikat a program valamely komponensében. Mindkét programrészben legtöbb 40.000 lej támogatást nyerhetnek pályázataikkal, amelyeket szakmai zsűri bírál el. A támogatásra javasolt pályázatokat március végén hirdetik ki.
A Permakultúra a városi övezetekben programrészben olyan gyakorlati permakultúrás tevékenységeket támogatnak városokban, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak a helyi közösségek aktív bevonására is.
A Védett területek programrészben azokat a projekteket támogatják, amelyek célja a romániai védett területek népszerűsítése és megismertetése, hogy növeljék azok elfogadottságát a helyi közösségek körében. Ebben a komponensben is civil szervezetek pályázhatnak, és fontos, hogy projektjeikbe aktívan bevonjanak más szervezeteket, tanintézményeket vagy közintézményeket.
A pályázatokat elektronikus levélben a spatiiverzi@repf.ro és a programulspatiiverzi@gmail.com címekre küldhetik el a pályázók legkésőbb 2025. február 27-én, 23:59 óráig.
„A Zöldövezet program idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Örvendetes egybeesés, hogy ugyancsak ebben az évben partnerünk és támogatónk, a MOL Románia vállalat is fennállásának 30. évfordulóját ünnepli. Büszkék vagyunk arra, hogy immár két évtizedes közös történelmünk van. Egy olyan időszakról beszélünk, amely alatt közösen létrehoztunk és megvalósítottunk egy olyan programot, amelynek keretében az évek során több mint 700 zöld projektet támogattunk, amelyek védett területek vagy városi zöldterületek megőrzését, illetve létrehozását célozták meg, és amelyekbe több mint 270.000 állampolgárt – többségében gyerekeket és fiatalokat – vontunk be sikeresen. Reményemet fejezem ki, hogy a két partner és közös projektünk története ugyanígy folytatódik a következő évtizedekben is. –mondta Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója.
A legjobban megvalósított projekteket díjazzák
A támogatásban részesült projektek megvalósítását követően mindkét programrészben, így a Permakultúra a városi övezetekben és a Védett területek programrészben is egy-egy megvalósított projektet, amely a legjobb eredményeket érte el, 10.000 lej értékű díjban részesítik.
A 2024-es Zöldövezet díj nyertese a Permakultúra a városi övezetekben: Asociația Pentru Natură și Oameni
A díjazott szervezet a „Permakultúra az iskola kertjében” című projektet valósította meg partnerségben a kolozsvári Horea Általános Iskolával. A projekt célja egy olyan közösség kialakítása volt, ahol felnőttek és gyerekek egyaránt megismerkedhetnek a permakultúrás növénytermesztés alapjaival.
A projekt során a partneriskola területén a permakultúra elveit figyelembe véve egy zöldségeskert és egy „ehető erdő” elnevezésű kertet hoztak létre, valamint egy háromnapos permakultúrás vásárt szerveztek. A rendezvényen bemutatták és megkóstolhatták a megtermelt zöldségeket és gyümölcsöket, valamint ismertették a tevékenységekben alkalmazott módszereket. A projektben összesen 430 fő vett részt, akik 10 kertészeti workshopon tanultak és a vásáron is szemlélődtek. Az eredmények közül említést érdemel az „ehető zöldterületek” koncepciójának bemutatása, amely különösen népszerű volt a diákok körében, valamint az iskola mintegy 300 m²-es zöldterületének új megnevezése, amely a „Horea zöldségeskert” nevet kapta. A projekt tapasztalatai alapján kiadták a „Permakultúra az iskolákban” című kertészeti útmutatót, amely segítséget nyújt más iskolák zöldség- és gyümölcstermesztési törekvéseinek megvalósításában.
A 2024-es Zöldövezet-díj nyertese Védett Területek programrészben: Ecologic Egyesület
A „Természet kincsei Öko Máramarosban” című projekt célja a romániai Öko Máramaros ökoturisztikai desztináció védett természeti területeinek népszerűsítése és megismertetése volt. Ugyanakkor, a projekt célja ezen védett területek elfogadottságának növelése volt a helyi közösségek körében, valamint az iskolákban és a turizmusban résztvevő személyek aktív bevonása a projekt tevékenységeibe. A projektben 65 diák vett részt négy máramarosi település iskoláiból, akik négy környezeti nevelési programon vettek részt.
Az oktatási tevékenységek során a diákok felfedezték a környék védett területeit, és megismerték a védett fajokat, az élőhelyek védelmének fontosságát, valamint az emberi beavatkozások hatását a természet érzékeny egyensúlyára. Az oktatási anyagok között szerepelt a projekt keretében kiadott Öko Máramarosi tőzeglápok kincsei című zsebkalauz, valamint két korábban megjelent zsebkalauz, amelyek a flóráról és a faunáról nyújtanak hasznos információkat. A helyi közösségek, amelyek négy településről és összesen tizenkét faluból, valamint a szomszédos községekből származnak, a projektnek köszönhetően többet tudhattak meg a védett természeti területekről a médián keresztül, beleértve a Plus TV által sugárzott promóciós videót és a közösségi médiában folytatott kampányokat. A projekt keretében szervezett szabadtéri esemény, amelyet a turizmusban részt vevő helyiek támogattak, jelentős hatással volt a környezeti tudatosság növelésére a helyi közösségek körében, összesen 176 fő számára. Lenyűgöző képekkel és különleges történetekkel az esemény hangsúlyozta a természetvédelmi örökség fontosságát, mint az Öko Máramaros ökoturisztikai desztináció fő vonzerejét, és kiemelte azokat az előnyöket, amelyeket a védett területek biztosítanak a helyi közösségek számára.
A programról további részletek a www.spatiiverzi.org.ro honlapon olvashatók.
***
A program számszerűsített eredményei
A program kezdete óta összesen 715 környezetvédelmi projekt részesült támogatásban, összesen 10.760.426 lej értékben, amelyekben több mint 274.000 ember vett részt, túlnyomórészt gyermekek és fiatalok. A program indulása óta a Védett területek komponens keretében 1.668 környezeti nevelési tevékenységet szerveztek, 182 Junior Ranger tábort bonyolítottak le, és 156 új tematikus tanösvényt alakítottak ki a romániai védett területeken.
2024-ben összesen 835.000 lej értékben 22 projekt részesült támogatásban, amelyekben több mint 8.500 személy vett részt. A Permakultúra a városi övezetekben komponens keretében 14.051 m²-en hoztak létre a permakultúra elvein alapuló kerteket, ahol több mint 1.800 fát és cserjét ültettek, valamint különféle zöldségeket, fűszernövényeket, aromás növényeket és gyümölcsöket termesztettek. A Védett Területek komponens keretében 2 új tematikus tanösvényt hoztak létre, 9 Junior Ranger tábort szerveztek, és 139 környezeti nevelési tevékenységet valósítottak meg.
A MOL Romániáról
A MOL Románia a MOL-csoport egyik leányvállalata, ugyanakkor Románia egyik legjelentősebb olajipari vállalata, 30 éve van jelen a hazai piacon. A MOL Románia gazdag termék- és szolgáltatás portfólióval rendelkezik az üzemanyag, kenőanyag, petrolkémiai termékek és bitumen forgalmazása területén. A vállalat jelenleg 237 töltőállomást működtet, valamint két üzemanyagraktárt Mezőtelegden és Gyurgyevóban (Giurgiu), és egy LPG terminált Mezőtelegden. Az elmúlt 10 évben, mióta a MOL bevezette a Fresh Cornert Romániában, a töltőállomásokon az ügyfelek kávék és frissen készített ételek, például hot dogok vagy szendvicsek széles kínálatából választhatnak. A mintegy 259 alkalmazottat foglalkoztató MOL Románia székhelye Kolozsváron van, emellett Bukarestben és Aradon is rendelkezik kihelyezett irodákkal. 2005-ben a MOL Románia, olajipari vállalatok közt elsőként indított hűségprogramot, amelyet folyamatosan fejlesztett, majd tavaly elindította a MOL MOVE platformot, amely korszerű digitális élményt és exkluzív előnyöket nyújt az ügyfeleknek. 5 éve a társaság befektetett az elektromos jármű töltési infrastruktúrájának fejlesztésébe, a MOL Pluggee töltőpontok 41 állomáson 96 elektromos jármű egyidejű töltését teszik lehetővé. A MOL Románia aktív tagja a romániai közösségeknek, és olyan területeken fektet be társadalmi felelősségvállalási programokba, mint az oktatás, a sport, az egészségügy vagy a környezetvédelem. A MOL Románia egyik legrégebbi társadalmi felelősségvállalási kezdeményezése a Zöldövezet program, amely 2025-ben ünnepli fennállásának a 20. évfordulóját. Az évek során a Zöldövezet program keretében több mint 250 000 személy vett részt olyan tevékenységekben, amelyek célja környezetvédelemhez való személyes hozzájárulás fontosságának hangsúlyozása.
A MOL-csoportról
A MOL-csoport egy integrált, nemzetközi olaj- és gázipari vállalat, budapesti központtal, mely 26 000 fős nemzetközi és dinamikus munkaerőjével, több mint 40 országában van jelen és több mint 100 éves iparági múlttal rendelkezik. A MOL kutatási és termelési tevékenységét több mint 80 éves szénhidrogén-ipari tapasztalat támogatja. Jelenleg 9 országban végez kitermelési tevékenységet és 14 országban rendelkezik kutatási eszközökkel. A MOL-csoport négy finomítót és két petrolkémiai üzemet működtet integrált ellátási lánc menedzsment keretében Magyarországon, Szlovákiában és Horvátországban. A csoport kiskereskedelmi hálózata több mint 1940 töltőállomást számlál Közép- és Délkelet-Európa 9 országában, amelyből 243 Romániában működik.
A Polgár-Társ Alapítványról
A Polgár-Társ Alapítvány a környezet védelmét és a közösségek fejlesztését támogatja Romániában, ezáltal hozzájárulva egy fenntartható társadalom kialakításához. Az alapítvány a különböző programok és eszközök kidolgozásával és alkalmazásával, mint például adományozó programok, szervezeti támogatás, továbbképző tanfolyamok és operatív programok, felkarolja a fenntartható fejlődést és a közösségek támogatását célzó kezdeményezéseket. Az elmúlt 25 évben, adományozó programjain keresztül, a Polgár-Társ Alapítvány több mint 1.440 környezetvédelmi és közösségfejlesztő projektet támogatott több mint 116 millió lej értékben.